Search
Close this search box.
زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از علائم تا درمان

آنچه می خوانید...

امروزه مشکلات ناحیه تناسلی به خصوص ابتلا به زگیل تناسلی بسیار زیاد شده است و این رایج بودن بیماری باعث ایجاد نگرانی و اضطراب در خانم ها می شود .

باید بدانید که آگاهی از نحوه ی ابتلا و یا علائم این بیماری بسیار کمک کننده است تا شما بتوانید بهترین روش برای کنترل و یا جلوگیری از ابتلا به آن را در نظر بگیرید .

در این نوشتار سعی داریم که در جهت آگاه سازی شما عزیزان در رابطه با زگیل تناسلی ،علائم و روش های درمانی آن قدم کوچکی برداریم .

زگیل تناسلی چیست ؟

زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی (genital warts) یک بیماری شایع است که از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود ، در واقع این بیماری را جزو بیماری های پوستی و عفونی و در گروه بیماری‌های آمیزشی (STD) قرار می دهند. ایجاد ارتباط با فرد آلوده به این ویروس باعث می شود که به سرعت ویروس پاپیلوما به بدن شما نیز منتقل شده و از این روش درگیر این بیماری پوستی و التهابی بشوید . همانطور که بیان شد، این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست با پوست فرد آلوده و از طریق برقراری روابط جنسی بین افراد منتقل می‌شود.

همانطور که بیان شد ، زگیل تناسلی یک ویروس است که در ادامه بدن فرد مبتلا را عفونی نموده و سیستم ایمنی را تحت شعاع قرار می دهد ، عامل اصلی به وجود آورنده ی بیماری زگیل تناسلی ، در حقیقت نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی  است که در بیشتر موارد با تماس مستقیم پوست با پوست منتقل و تکثیر می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست افراد و عمدتا در اثر ارتباطات جنسی انتقال یافته و فرد را درگیر می کند.

روش های انتقال زگیل تناسلی

این ویروس سرعت بالایی برای درگیر کردن افراد دارد ، از این رو معمولا با توجه به شدت سرایت بالای آن، در اولین تماس جنسی سریعاً به بدن فرد منتقل شده و به دنبال آن زائده‌هایی در اطراف ناحیه ی تناسلی و مقعد به وجود می‌آید. این زائده ها به صورت عارضه های دردناک پوستی که با سوزش و خارش همراه هستند پدیدار می شوند و در برخی از موارد فرد به محض ابتلا به آن دچار تب و یا بی قراری می شود. ابتلا به زگیل تناسلی امروزه در حوزه ی وسیعی دیده می شود و البته بیشتر افراد مبتلا در اثر نا آگاهی به آن دچار می شوند ، امروزه در ایران نیز، آمار ابتلا به زگیل تناسلی روز به روز در حال افزایش است و مبتلایان به دنبال راه های درمان سریع این عارضه هستند.

ویروس HPV  بیشتر در سه ناحیه بدن که در برقراری روابط جنسی درگیر هستند مشاهده می شود که شامل موارد زیر است :

  • زگیل ناحیه تناسلی که از طریق ارتباط جنسی واژینال منتقل می‌شود.
  • ناحیه‌ مقعد که بر اثر ارتباط جنسی دچار زگیل مقعدی می‌شود.

چه افرادی بیشتر به زگیل تناسلی مبتلا می شوند ؟

ابتلا به زگیل تناسلی در تمامی سنین و ردیف های اجتماعی دیده می شود و مختص عده ی خاص نیست ، امروزه با تغییراتی که در رفتارهای جنسی ایجاد شده است ، شاهد ابتلای افراد بیشماری هستیم که متاسفانه سن ابتلا ر نیز کاهش داده اند ، شیوع این بیماری به مرز افراد 12 ساله نیز رسیده است و این یک امر تهدید کننده برای جامعه و سلامت افراد محسوب می شود. میزان شیوع این بیماری در مردان و زنان به یک اندازه است و در فاصله ی سالهای 12 تا 35 زندگی که افراد معمولا از نظر جنسی فعال هستند احتمال ابتلا به این بیماری بسیار افزایش می‌یابد.

همانطور که بیان شد احتمال ابتلای کودکان به زگیل تناسلی نیز وجود دارد ،در کودکانی که به زگیل تناسلی دچار می شوند، به خصوص در کودکان زیر 2 سال باید دو عامل زیر را در نظر گرفت:

  • تماس مستقیم دست آلوده با پوست کودک
  • تجاوز جنسی به کودک
رحم

بهترین راه پیشگیری از این بیماری، واکسن گارداسیل یا واکسن زگیل تناسلی است که علاوه بر ویروس HPV، از ابتلا به سرطان رحم جلوگیری می‌کند.

درمان زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی

درمان زگیل تناسلی از طریق تشخیص دقیق آن توسط متخصص زنان و زایمان آغاز شده و با تست کردن روش های مختلف برای بیمار ادامه می یابد.

با توجه به ساختار بدن و سیستم ایمنی منحصر به فردی که افراد دارند ، میزان پاسخ گویی بدن فرد به درمان ها متفاوت خواهد بود .

از این طریق است که روش هایی مانند لیزر درمانی و دارودرمانی و یا روش های دیگر تا رسیدن به نتیجه ایده آل و مورد قبول که کنترل کننده و پیشگیری کننده نیز باشد مد نظر قرار خواهد گرفت .

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *