Search
Close this search box.
گشادی واژن

گشادی واژن بعد از زایمان طبیعی

آنچه می خوانید...

پس از زایمان به ویژه زایمان طبیعی، واژن به موقعیت اولیه خود باز نمی گردد و بنابراین تحریک دیواره های واژن در حین رابطه جنسی کاهش می یابد. جوانسازی واژن یک روش غیرجراحی عملاً بدون درد است که می تواند به زنان کمک کند تا مشکلات متعددی را در ناحیه خصوصی خود حل کنند که به آنها امکان می دهد از رابطه جنسی خود لذت ببرند.

گشادی واژن

بعد از زایمان چه اتفاقی برای واژن می افتد؟

پس از زایمان، به ویژه زمانی که زایمان در سنین بالاتر اتفاق می افتد، واژن به موقعیت اولیه خود باز نمی گردد و تقریبا به همان حالت باقی می ماند. تحریک دیواره های واژن در طول رابطه جنسی کاهش می یابد. این امر به ویژه در موارد زیر صادق است:
تعداد زیاد زایمان، زخم ها و پارگی های پرینه، زایمان بچه های درشت، حاملگی های چند قلو، نوسانات زیاد وزن بدن و ناهنجاری های ارثی بافت همبند و همچنین خانمی بالای 35 سال سن داشته باشد.

آیا واژن بعد از سزارین تغییر می کند؟

حتی یک زایمان سزارین برنامه ریزی شده به معنی محافظت مطلق نیست. زیرا در دوران بارداری:
هورمون های زنانه حجم عضلات را کاهش می دهند. رحم در زمان بارداری به واژن فشار می آورد رباط ها و عضلات باعث افتادگی واژن می شوند.

علائم مشکلات واژن بعد از زایمان چیست؟

پس از زایمان، ممکن است احساس کنید که رضایت شما و همسرتان از رابطه جنسی تغییر کرده است. ممکن است حمام کنید یا در استخر شنا کنید و متوجه شوید که آب در واژن شما باقی می ماند. همچنین ممکن است سابقه افتادگی واژن یا لگن در خانواده شما وجود داشته باشد.

چگونه جوانسازی واژن بعد از زایمان کمک می کند؟

این روش غیر جراحی به کاهش مشکلات و بازیابی حالت ارتجاعی قبلی واژن کمک می کند زیرا مستقیماً بر روی دیواره های واژن تأثیر می گذارد.این اقدام توسط بهترین جراح زیبایی واژن انجام می شود.

دیواره ها را سفت و بازسازی می کند و منجر به تشکیل سلول ها و غدد جوان جدید می شود. بیوسنتز کلاژن فعال می شود و سطح آب سلول ها به سطوح مناسب باز می گردد. به بازیابی خاصیت ارتجاعی و قطر مناسب واژن کمک می کند و سطوح فیزیولوژیکی pH و فلور باکتریایی را بازیابی می کند.این عمل تنگ کردن واژن است که انجام می شود.
نتایج تا کی دوام خواهند داشت؟

بهبود تا دو سال باقی می ماند.

نشانه های شل شدن واژن

نشانه ها و علائم شل شدن واژن پس از زایمان به شرایط فرد بستگی دارد، اما اغلب افراد این علائم را دارند که عبارت است از:

  • بی اختیاری ادرار
  • افتادگی مثانه
  • کاش رضایت جنسی
  • دفرمه شدن ناحیه تناسلی
  • مشکلات ناحیه تناسلی بانوان پس از بارداری

واژن ساختاری است که در داخل بدن قرار دارد. هر چیزی که در بیرون می‌بینید، از جمله لابیاها، کلیتوریس، و مونس پوبیس (قسمتی که در آن موهای ناحیه تناسلی رشد می‌ کند) بخش‌هایی از فرج هستند، نه واژن. دهانه واژن جایی است که خون قاعدگی خارج می شود و نوزاد هنگام زایمان طبیعی بیرون می آید.

کشش

واژن در حین زایمان طبیعی کشیده می شود تا بتواند به کودک اجازه عبور از کانال زایمان را بدهد. یک مطالعه نشان داد که عضلات کف لگن درگیر هنگام تولد می توانند بیش از سه برابر میزان طبیعی خود کشش پیدا کنند.
واژن ممکن است پس از بچه دار شدن شل شود، زیرا عضلات کف لگن اطراف واژن کشیده می شوند. این تغییر می تواند بر اساس چندین عامل، مانند اندازه جنین شما، هر گونه عارضه در حین زایمان، و تعداد زایمان ها بارزتر باشد. عوامل ژنتیکی و اضافه وزن نیز موثر است
انجام تمرینات کف لگن مانند کگل می تواند به تقویت کف لگن شما بعد از نوزاد کمک کند. با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که چه زمانی به اندازه کافی برای شروع این تمرینات بهبود یافته اید.

تغییر در ظاهر

اکثر تغییرات در ظاهر فرج و دهانه واژن که ممکن است بعد از بارداری رخ دهد، فقط موقتی هستند. زایمان همچنین ممکن است باعث تورم یا تغییر رنگ ناشی از بارداری یا روند زایمان شود
این تورم و تغییر رنگ ممکن است رخ دهد چه زایمان سزارین یا زایمان طبیعی داشته باشید، به دلیل هورمون های بارداری. بسته به مدت و شدت زایمانی که طی کرده اید، خود فرآیند زایمان می تواند منجر به تورم شود.

تغییر در عملکرد

به طور کلی، عملکرد واژن شما در نتیجه بارداری یا زایمان تغییر نمی کند. با این حال، گاهی اوقات عضلات کف لگن که واژن را کنترل می کنند تحت تأثیر قرار می گیرند

این ماهیچه‌ها مثانه و واژن را احاطه کرده و از آن محافطت می‌کنند، بنابراین می‌توانند در هنگام تولد یا در اثر فشار بارداری آسیب ببینند یا ضعیف شوند. در برخی موارد، آسیب به عضلات کف لگن می‌تواند منجر به عوارضی مانند اختلال عملکرد مثانه یا افتادگی رحم شود.

بی اختیاری ادرار

یکی از رایج ترین مشکلاتی که برای مثال خانم ها بعد از زایمان طبیعی یا سزارین دارند، بی اختیاری ادرار است. برخی از زنان متوجه می‌شوند که ادرارشان نشت می‌کند، به‌ویژه با فعالیت‌های شدید، مانند پریدن یا عطسه کردن. این عارضه شایع است، اما طبیعی یا غیر قابل درمان نیست. از پزشک متخصص زنان خود بخواهید که در مورد تقویت عضلات کف لگن برای جلوگیری از بی اختیاری راه حل هایی به شما ارائه دهد.

عملکرد جنسی

یک مطالعه نشان داد که 91.3 درصد از زنان پس از بچه دار شدن، نوعی مشکل جنسی را گزارش کردند. دلایل آن می تواند از اختلالات خواب کودک گرفته تا احساس یک زن در مورد واژن خود متغیر باشد. اعصاب لگن نیز ممکن است در طول دوران بارداری و زایمان آسیب ببینند یا تغییر کنند
ماهیچه های کف لگن که در هنگام تولد به شدت کار می کردند در عملکرد جنسی و ارگاسم نیز نقش دارند. برخی از زنان به دلیل ضعیف شدن عضلات کف لگن، عدم رضایت جنسی را تجربه می‌کنند یا احساس می‌کنند واژن آن‌ها مانند گذشته عمل نمی‌ کند.

واژینوپلاستی چیست؟

واژینوپلاستی روشی است که برای سفت کردن و تنگ کردن واژن طراحی شده است که البته در برخی موارد با جراحی هایی مانند لابیاپلاستی یا تقویت نقطه جی به صورت همزمان انجام می شود. یک روش، غیرتهاجمی از با امواج رادیویی فرکانس RF یا لیزر است.

دلایلی که بیماران تمایل به انجام واژینوپلاستی دارند
پس از زایمان بویژه زایمان طبیعی، زنان ممکن است از شلی و افتادگی واژن شکایت داشته باشند که در نتیجه کشش بافت ها و جدا شدن ماهیچه ها به وجود می آید، گاهی اوقات این کمبود عضلات می تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود.

واژینوپلاستی چه کاری انجام می دهد؟

واژینوپلاستی ماهیچه های جدا شده را به هم نزدیک می کند و پوست مخاط اضافی از قسمت پشت واژن برداشته می شود. پوست خارجی را نیز می توان برای ظاهری زیباتر برداشت.

بیهوشی برای واژینوپلاستی

در حالی که واژینوپلاستی را می توان با بی حسی موضعی انجام داد، بسیاری از افراد ترجیح می دهند آن را تحت بیهوشی عمومی انجام دهند.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *