Search
Close this search box.
پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان

آنچه می خوانید...

پیچ خوردگی تخمدان با درد شدید در ناحیه رحم و لگن همراه است که معمولا در ابتدا خانم ها آن را با درد قاعدگی اشتباه می گیرند این درد تشدید شونده است و ممکن است وضعیت سلامتی عمومی را تحت تاثیر قرار دهد. پیچ خوردگی تخمدان عارضه ی شایعی در زنان نیست اما  زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان در اطراف بافت‌های نگهدارنده، پیچ خورده باشد در برخی از مواردلوله های فالوپ نیز دچار پیچ خوردگی می شوند.

در وضعیتی که تخمدان ها دچار پیچ خوردگی می شوند خونرسانی به سایر اندام ها با مشکل مواجه شده و بعد از مدتی قطع می شود این شرایط بسیار دردناک است و نیاز به درمان های فوری و اورژانسی در بیمارستان دارد. عدم تشخیص و درمان به موقع ممکن است باعث آسیب رسیدن و از دست رفتن تخمدان ها شود.

یکی از مهم ترین عوامل در بروز پیچ خوردگی وجود کیست های تخمدان و عدم درمان آن است. برخی از کیست ها با ایجاد فشار باعث سنگین شدن لوله های فالوپ و ایجاد عارضه پیچ خوردگی  ی شوند.البته این مشکل ممکن است کاملا بدون علت هم ایجاد شود اما در صورت ابتلای فرد به تخمدان پلی کیستیک احتمال آن بیشتر می شود.

برخی از موارد مانند مصرف داروهای ضدبارداری هورمونی یا سایر داروها برای کمک به کاهش اندازه کیست، خطر پیچ خوردگی تخمدان را کاهش می دهد اما بهترین روش پیشگیری از این عارضه درمان بیماری ها و کیست های تخمدان است.

پیچ خوردگی تخمدان  با چه علائمی همراه است؟

این عارضه ناگهانی است و ممکن است با یکی از علائم زیر همراه باشد. ممکن است فردی تمامی علائم را تجربه کند اما مهم ترین نشانه آن درد شدید و تشدید شونده است که با داروی مسکن قابل کنترل نیست. به طور کلی پیچ خوردگی تخمدان دارای علائم زیر است:

 • درد شدید و ناگهانی در زیر شکم
 • گرفتگی
 • حالت تهوع
 • استفراغ

در برخی موارد درد، گرفتگی و حساسیت در ناحیه تحتانی شکم ممکن است برای چند هفته ظاهر شود و از بین برود.

ممکن است درد پیچ خوردگی تخمدان را با درد قاعدگی اشتباه بگیرید. اگر حالت تهوع یا استفراغ بدون درد دارید، شرایط زمینه‌ای متفاوت است. در هر صورت باید برای تشخیص توسط متخصص زنان فورا اقدام نمایید.

پیچ خوردگی تخمدان

علت ایجاد پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان ممکن است کاملا بدون علت باشد اما مهم ترین عامل آن وجود کیست تخمدان است که باعث کج شدن تخمدان و ایجاد حالت ناپایدار در آن می شود. اگر تخمدان در حالت ناپایداری قرار داشته باشد، ممکن است منجر به پیچ خوردگی شود.

البته عوامل دیگری در بروز این بیماری نقش دارند، ابتلا به پیچ خوردگی تخمدان در صورت وجود مشکلات زیر نیز ایجاد می شود:

 • ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک  
 • وجود رباط یا لیگامان بلندی در تخمدان
 • بسته بودن  لوله‌های رحمی
 • بارداری
 • هورمون درمانی برای درمان ناباروری

احتمال بروز پیچ خوردگی تخمدان در هر سن و شرایطی وجود دارد اما این بیماری در سنین باروری  خانم ها بیشتر ایجاد می شود.

روش های تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

با مشاهده علائم این عارضه که تشدید شونده و خطرساز هستند در اسرع وقت به اورژانس و یا متخصص زنان مراجعه نمایید. هرچه سریع تر این بیماری تشخیص و درمان شود آسیب کمتری به اندام های دیگر مانند تخمدان ها می رسد.

برای تشخیص این عارضه از روی علائم بالینی نیاز به یک متخصص با تجربه و با تبحر است و در ادامه نیز برای کسب اطمینان با انجام سونوگرافی رنگی یا واژینال به طور قطع پیچ خوردگی یا تورشن تشخیص داده می شود. بررسی علائم و سابقه پزشکی بیمار، پزشک معاینه لگنی را برای پیدا کردن نقاط دردناک و حساس انجام می‌دهد.

سونوگرافی واژینال مشاهده تخمدان، لوله فالوپ و جریان خون را ساده تر می کند و روش بسیار سریعی برای تشخیص خواهد بود. همچنین پزشک با تجویز آزمایش خون و ادرار برای اطمینان از وجود بیماری های زیر روند درمان را آغاز می کند:

 • عفونت مجاری ادراری
 • آبسه تخمدان
 • بارداری خارج رحمی
 • آپاندیسیت

درمان پیچ خوردگی تخمدان

معمولا درمان تورشن یا پیچ خوردگی تخمدان با روش جراحی است که جراحی هم در بیشتر موارد با لاپاراسکوپی انجام می شود. جراحی برای رفع این مشکل و همچنین در صورت لزوم برای لوله فالوپ انجام می‌شود. پس از جراحی، جهت کاهش خطر عود این بیماری دارو تجویز خواهد شد. اما بیمار نیاز به حدود یک هفته استراحت و نقاهت خواهد داشت. در صورتی که آسیب زیادی به یک یا هردو تخمدان وارد شود نیاز به برداشتن آن در طی جراحی خواهد بود.

ممکن است نگران شرایط بارداری بعد از جراحی باشید در صورتی که یکی از تخمدان ها برداشته شود مشکلی برای بارداری ایجاد نمی شود و فرد می تواند با وجود تنها یک تخمدان هم نسبت به بارداری اقدام نماید. البته باید توجه داشت که در صورت درمان به موقع امکان نجات تخمدان ها از هرگونه آسیب برای جراح وجود خواهد داشت.

روش‌های جراحی

همانطور که بیان شد روش جراحی با لاپاراسکوپی بدون ایجاد برش در شکم است و تنها از طریق ایجاد چند برش کوچک و به کمک لوله ای نازک می توان این نسبت به درمان این عارضه اقدام نمود.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *