Search
Close this search box.
مسمومیت بارداری چیست؟

مسمومیت بارداری چیست؟

آنچه می خوانید...

 مسمومیت بارداری یکی از وضعیت های اورژانسی در بارداری است که معمولا در اثر بالا رفتن فشار خون و عدم کنترل آن ایجاد می شود. در صورت ابتلا به مسمومیت بارداری، نیاز است که فوریت های پزشکی جهت از بین بردن علائم ایجاد شده در نظر گرفته شود. در مواردی که بی توجهی مادران باردار باعث وخیم شدن شرایط باشد، نیاز به زایمان زودرس با روش زایمان سزارین خواهد بود.

در واقع یکی از دلایل زایمان زودرس یا تولد نوزاد نارس مسمویمت بارداری است که پزشک برای نجات جان مادر و جنین مجبور به زایمان سزارین خواهد شد. البته در تمامی شرایط نیازی به زایمان نیست و ابتدا پزشک سعی در درمان مسمومیت بارداری و رفع علائم ایجاد شده می نماید و در صورت پاسخگویی مناسب بدن این مشکل برطرف می شود. مسمومیت بارداری علاوه بر بالا بردن فشار خون ممکن است باعث آسیب به سیستم عصبی، قلبی و کلیه‌ها شود که در این شرایط سلامت مادر و جنین مورد تهدید است.

مسمومیت بارداری چیست؟

در نظر داشته باشید که توجه به نشانه های مسمومیت بارداری و کنترل آن توسط بهترین متخصص زنان کمک می کند که بدون آسیب به مادر و فرزند مشکل ایجاد شده برطرف شود. توجه به نشانه هایی مانند فشار خون بالا، تورم، سردرد، بی‌اشتهایی، درد شکمی، تاری دید، حالت تهوع و استفراغ در طول دوره بارداری بسیار مهم است و در صورت مشاهده آن نیاز فوری به بررسی پزشک و متخصص زنان و زایمان است .

 توجه به تغییرات بدن در طول دوره بارداری بسیار مهم است ، قبل از اینکه علائم و نشانه های مسمومیت بارداری را بدانید بهتر است که از وارد کردن فشار و یا استرس روحی جلوگیری نمایید. ممکن است برخی از نشانه ها و علائم این بیماری را به همراه داشته باشید اما مبتلا به مسمومیت نشده باشید. در این صورت است که میگوییم نیاز حتمی به بررسی های پزشکی برای تشخیص دقیق این بیماری وجود دارد.

این پزشک است که تشخیص قطعی در رابطه با ابتلا به مسمومیت بارداری نیاز به آزمایشات تخصصی دارد. در هر صورت نگران مشکلات ایجاد شده نباشید و هر نشانه ای را مسمومیت بارداری تلقی نکنید. با حفظ خونسردی به پزشک مراجعه و مشکل را با ایشان در میان بگذارید. اگر جراح و متخصص زنانی که تحت نظر ایشان هستید در دسترس نبود حتما به یک بیمارستان مراجعه و تحت نظر باشید.

علائم مسمومیت بارداری چیست؟

 معمولا تشخیص دقیق مسمومیت بارداری در مراحل ابتدایی سخت است و البته مادران باردار به درستی نمی توانند مشکلات ایجاد شده را از هم تفکیک و به طور قطع این بیماری را تشخیص دهند. از این جهت نیاز است که به متخصص زنان مراجعه و بررسی های دقیق تر را توسط ایشان انجام داد. توجه به علائم وتغییرات بدن در طول دوره بارداری بسیار مهم است و عدم توجه به آن ها ممکن است شما را درشرایط نا مطلوبی قرار دهد. بنابراین هرگونه واکنش غیر عادی و یا تازه ظهور در دوران بارداری را به جراح اطلاع داده و از ایشان بخواهید که بررسی های دقیقی روی آن انجام دهد.

 • سردرد
 • افزایش وزن ناگهانی (بیش از 2 کیلو در هفته)
 • تورم، صورت و دست‌ها
 • کاهش اشتها
 • خستگی غیرطبیعی
 • تهوع و استفراغ
 • احساس تنگی نفس
 • تغییرات در دید

زمانی که صحبت از ورم بدن می شود، منظور ورم معمولی نیست. در شرایطی که مادران به تورم بیش از اندازه مبتلا شوند، این روند بسیار سریع اتفاق می افتد و البته زمانی که شما با انگشت در قسمتی از بدن فشار وارد می کنید، فرو رفتگی ایجاد شده با تاخیر به سطح پوست باز می گردد. یکی از نشانه های مسمومیت بارداری این نوع ورم است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

در صورت مشاهده هریک از علائم حتی اگر این مشکلات ناشی از مسمومیت بارداری نباشد، نیاز به بررسی دقیق پزشک است.بنابراین به صورت کاملا اورژانسی و سریع به بیمارستان یا مطب متخصص زنان و زایمانی یا پزشک زنانی که تحت نظرشان هستید، مراجعه کنید.

روش های کنترل مسمومیت بارداری

کنترل مسمومیت بارداری بلافاصله بعد از تشخیص آغاز می شود، فوریت های پزشکی و مصرف داروها کمک می کند که فشار خون به خوبی کنترل شود. همچنین ممکن است پزشک از روش هایی مانند ایجاد محیط های مناسب و خنگ ، استفاده از مایعات الکترولیت و داروهای ضد تهوع کمک بگیرد . برای فروکش کردن علائم ایجاد شده و جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ تر از داروهای مخصوص مانند کورتیکواستروئیدها هم استفاده می شود. ممکن است بیمار به اکسیژن تراپی هم نیاز داشته باشد.

باید به این مساله توجه داشت که مسمومیت بارداری یک بیماری پیشرونده است که به سرعت علائم و نشانه های آن پیشرفت می کند بنابراین مراجعه به پزشک و اعمال روش های درمانی فوری بسیار مهم است. در برخی موارد اورژانسی که وضعیت حاد باشد، ممکن است که نیاز به زایمان سزارین باشد.

روش های پیشگیری از مسمومیت بارداری

پره‌اکلامپسی یا مسمومیت بارداری در مادرانی که سابقه مسمومیت در بارداری قبلی داشته اند یا اینکه دچار بالا رفتن فشار خون بارداری هستند، نیاز به پیشگیری و کنترل ویژه تری نسبت به مادران با شرایط ایده آل دارند. بنابراین به طور کلی توصیه می شود که در شرایط مطلوب هم روش های پیشگیری از این بیماری را مد نظر داشته باشید.

برای کنترل مسمومیت بارداری توصیه می شود از روش‌های زیر استفاده کنید :

 1. مادران باردار باید به خوبی مراقب خودشان باشند و به هیچ عنوان سبک زندگی ناسالم نداشته باشند. به طور مثال موادی مانند الکل و سیگار بسیار مضر هستند و در دوران بارداری ممنوع است. همچنین تغذیه سالم و تمرینات ورزشی مناسب دوران بارداری بسیار مهم است. این موارد کمک می کند که فشار خون در دوران بارداری هم کنترل شود.
 2. بررسی فشار خون به صورت مرتب، برای کاهش خطر مسمومیت بارداری بهتر است که فشار خون بارداران به صورت منظم پیگیری شود و زمانی که دچار افزایش فشار خون به صورت چشمگیر شدند، بررسی های پزشکی اولویت داشته باشد.
 3. آزمایشات و سونوگرافی های بارداری را سرموقع و به درستی انجام دهند، آزمایش‌هایی مانند آزمایش‌های عملکرد کلیه و آزمایش‌های خون برای بررسی وضعیت سلامت مادران باردار بسیار مهم است.

نتیجه گیری:

اگر باردار هستید و علائمی چون سردرد، افزایش وزن ناگهانی، کاهش اشتهاء و تهوع و استفراغ داشتید، احتمالا دچار مسمویت بارداری شده اید و باید در سریع ترین زمان ممکن به متخصص زنان جهت تشخیص و درمان مراجعه کنید. در صورتی که مسمویت بارداری داشته باشید، پزشک با استفاده از روش هایی چون استفاده از داروهایی همچون کورتیکواستروئیدها، اکسیژن تراپی، کنترل فشار خون، استفاده از داروهای ضد تهوع و… کمک به کنترل و درمان مسمویت بارداری می کند.

دکتر پوپک یحیوی متخصص زنان و زایمان و نازایی بوده و خدمات درمانی زایمان و مراقبت های بعد آن و حین بارداری ارائه می دهد. در هر صورت، مهم است که برای کنترل مسمومیت بارداری، با پزشک خود مشورت کنید و دستورات و نکات خاصی که باید رعایت کنید را از پزشک زنان بپرسید.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *