Search
Close this search box.
عمل لابیاپلاستی

مهم ترین مراقبت های لابیاپلاستی که باید رعایت کنید!

آنچه می خوانید...
آیکن لابیاپلاستی

در مطالب قبلی خاطر نشان کردیم که جراحی لابیاپلاستی برای خانم هایی که دارای لابیا بزرگ و بیرون زده هستند، گزینه مناسبی جهت کوچک کردن لابیا در ناحیه تناسلی یا لابیا مینور خواهند بود. این جراحی که توسط بهترین جراح لابیاپلاستی انجام می شود، جهت داشتن نتایج بسیار ایده آل و خوشایندی نیازمند رعایت اصول مراقبت های لابیاپلاستی است که تاثیرات مثبتی در کیفیت زندگی بعد از جراحی خواهد داشت. لابیاپلاستی یا کوچک کردن لابیا مینور از طریق روش های مختلفی که جراح نسبت به وضعیت متقاضی در نظر می گیرد انجام می شود. در نهایت باید بدانید که انتخاب روش انجام لابیاپلاستی بسته به شرایط فرد و صلاح دید جراح زیبایی زنان تعیین خواهد شد.

مراقبت های جراحی لابیاپلاستی

این جراحی زیبایی علاوه بر اینکه ظاهر ناحیه ی تناسلی برای بهبود رابطه ی زوجین نیز از اهمیت به سزایی برخوردار است.

عمل لابیاپلاستی علمی بسیار حساس و مهمی می باشد و پزشک متخصص این جراحی باید از مهارت و تبحر زیادی برخوردار باشد.امروزه لابیاپلاستی به کمک روش های جدیدی انجام می شود که با توجه به شرایط بیمار در نظر گرفته می شود و بهترین تکنیک برای ایشان انتخاب می گردد. جراحی لابیاپلاستی با لیزر توسط بهترین جراح لابیاپلاستی تهران نیز یکی از مواردی است که سرعت و دقت بالایی به جراح داده تا برش ها و تغییرات لازم در لابیارا ایجاد نمایند.

لابیاپلاستی با لیزر تکنیکی است که جراح به عنوان روش مکمل استفاده می کند و نتایج آن بسیار سبک و سریع خواهد بود.برای انجام لابیاپلاستی با لیزر نیاز به بیمارستان یا مرکز جراحی نیست و این اقدام در مطب در کوتاه ترین زمان ممکن حدودا یک ساعت انجام می شود ، همچنین بیمار بعد از آن دچار مشکل و یا نقاهت های دشواری نخواهد شد و به راحتی بدون نیاز به بستری و یا تحت مراقبت بودن می تواند به خانه بازگردد.

لابیاپلاستی با لیزر نیازی به بیهوشی نداشته و تنها از طریق پماد و تزریق موضعی صورت می گیرد.در مجموع استفاده از این روش و انجام آن در مطب مجهز، باعث احساس راحتی بیشتر و البته ارتباط نزدیک تری با جراح می شود و پس از اتمام لیزر فرد می تواند پس از نیم ساعت مطب پزشک را ترک نموده و به محل سکونت خود بازگردد.

به این نکته توجه داشته باشید که انجام لابیاپلاستی با هر روشی که انتخاب می شود نیاز به گذراندن دوران نقاهت خواهد داشت، به هر حال لیزر یک وسیله به منظور برش دادن است، ولی لازم است بدانید که انجام لابیاپلاستی با لیزر هم نیاز به بخیه خواهد داشت، اما قابل توجه است که مراقبت های پس از انجام لابیاپلاستی را فراموش نکنید.

نکات مهم مراقبتی بعد از عمل لابیاپلاستی

نحوه ی مراقبت از بخیه ها بعد از لابیاپلاستی

یکی از مهم ترین بخش های بعد از جراحی لابیاپلاستی مراقبت صحیح از محل برش و بخیه است تا شما را از ابتلای به عفونت ها و یا درد و ناراحتی در امان بگذارد. معمولا بخیه هایی که برای این عمل استفاده می شود خودجذب بوده و نیازی به کشیدن ندارند. معمولا مراقبت ویژه ای ندارند شما باید مراقب باشید تا در روزهای ابتدایی فشار زیادی به ناحیه تناسلی وارد نشود و البته تا زمان جذب کامل بخیه و افتادن خود به خودی آن ها صبور باشید.توصیه های لازم برای دریافت بهترین نتیجه و جلوگیری از عفونت بعد لابیاپلاستی ارائه شده اند.

از دستکاری بخیه ها بپرهیزید

یک یا دو روز بعد از جراحی بخیه ها شروع به خارش و یا سوزش سطحی می کنند که این امر بیانگر ترمیم پوست و جای برش است از دستکاری و یا خاراندن این بخیه ها جدا خودداری نموده و سعی کنید که احساس ایجاد شده را تحمل کنید.ممکن است جراح به شما پمادهایی را برای چرب کردن به صورت موضعی تجویز نماید که به کمک آن ها می توانید این دوره را نیز سپری نمایید. بخیه ها به مرور شروع به جذب شدن و افتادن می کنند و بعد از گذشت حدود 7 روز اثری از آن ها باقی نخواهد ماند.

استفاده از پمادهای ترمیم کننده

بعد از افتادن بخیه ها و ترمیم تقریبی پوست واژن، می توانید از پمادهای بعد لابیاپلاستی و ضد التهاب استفاده نمایید به کمک این پمادها هیچ گونه اسکار جراحی و برش باقی نمیماند و قرمزی پوست نیز به طور کامل در نواحی برش و بخیه از بین خواهد رفت.

فشار آب در زمان شستشو ملایم باشد

حتما از توالت فرنگی استفاده کنید و در یک یا دوروز اولیه در صورت امکان سرپا و یا نیمه نشسته اجابت مزاج داشته باشید.دقت داشته باشید که فشار آب بسیار ملایم و حتما آب ولرم باشد تا فشار زیادی به محل بخیه وارد نشود.شستشو با شوینده های مخصوص بانوان بلامانع است.

مراقبت های قبل از لابیاپلاستی

انجام نکات و مراقبت هایی که قبل از این جراحی باید انجام دهید در دریافت نتیجه ایده آل و بهتر تاثیرگذار است، یک ماه قبل از اینکه تصمیم به عمل لابیا پلاستی نمودید حتما با جراح مشورت نمایید و پزشک مربوطه شما را از لحاظ سلامت عمومی و واژینال باید معاینه کند این آزمایشات شامل موارد زیر می باشد:

خانم و آقا

 

بهتری است یک ماه قبل این اقدامات را انجام دهید

مشاوره های لازم را از جراح زیبایی زنان  دریافت نموده و انتظاراتتان را به ایشان بیان کنید، حتما در خصوص توقعات خود از نتیجه عمل مشورت نموده تا از لحاظ ظاهر ناحیه تناسلی و مراقبت های پس از آن کاملا  با آگاهی اقدام کرده باشید، بهتر است که تصورات واقع بینانه ای داشته باشید و در زمان دریافت مشاوره کاملا منطقی برخورد کنید، چرا که ناحیه تناسلی کاملا منحصر به فرد بوده و ویژگی های آن در زنان متفاوت است.

حتما آزمایشات لازم قبل از لابیاپلاستی جهت داشتن عملی موفق بدهید.

انجام تست پاپ اسمیر

با انجام این تست سلامت محیط واژن از نظر ابتلا به عفونت بررسی می شود. اگر این تست مثبت باشد امکان انجام جراحی تا زمان بهبودی کامل و پایان دوره درمان امکان پذیر نیست. تست پاپ اسمیر باید به صورت دوره ای و فارغ از نیاز برای انجام جراحی توسط خانم ها انجام شود، اگر قبل از درمان و در زمان ابتلا به عفونت، اقدام به عمل لابیا کنید ممکن از مشکلاتی برای شما پیش بیاید و نتیجه ی عمل به خوبی پیش نرود .

تبخال تناسلی

افرادی که مبتلا به تبخال های تناسلی حاد هستند و البته نسبت به درمان آن اقدامی نکرده اند، باید برای انجام لابیاپلاستی دست نگه دارند، این بیماری در صورت شیوع ممکن است فرد را با عوارض جبران ناپذیری همراه سازد که اولین اقدام هم باید در جهت درمان و کنترل آن صورت بگیرد.در هر صورت تا زمانی که این تبخال ها درمان نشده اند نباید اقدام به عمل لابیا پلاستی کنید و تمام این مسائل و پیشگیری ها به نفع خود شخص می باشد.

زگیل تناسلی

مورد مهم بعدی بررسی ابتلای فرد به زگیل تناسلی است، اگر فرد مبتلا باشد باید نسبت به درمان زگیل تناسلی اقدام کند. جراح و متخصص زنان مشاوره های لازم برای درمان HPV را به شما ارائه می نماید و البته در این موقعیت ممکن است که درمان زگیل تناسلی توسط لیزر و کرایوتراپی انجام شود. همچنین ابتلا به حساسیت های پوستی در افراد نیز مورد بررسی قرار میگیرد تا در حین جراحی و بعد از آن فرد دچار مشکل جدی نگردد.

خودداری از مصرف دخانیات و نوشیدنی الکلی

برای انجام هر عمل جراحی توصیه اکید می شود که مصرف دخانیات و الکل را قطع و یا به حداقل برسانید، چرا که این مواد باعث اختلال در عملکرد و سلامت خون می شود و اگر یک ماه قبل شما نسبت به ترک آن اقدام کنید خللی در روند جراحی ایجاد نمیکند.

از مهم ترین مراقبت های قبل از جراحی لابیاپلاستی قطع مصرف مواد مخدر ،قلیان، سیگار، و نوشیدنی های الکلی می باشد. پس اگر میخواهید نتیجه عمل رضایت بخش باشد باید همه ی این نکات را که پزشک توصیه کرده است انجام گیرد.

قطع مصرف داروهای خاص

اگر تحت درمان بیماری خاصی هستید و یا داروهایی به شکل قرص و شربت مصرف می کنید حتما لیستی از آن ها را در اختیار جراح قرار بدهید و البته نیاز است که در یک هفته قبل از عمل لابیاپلاستی از مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهاب خودداری نمایید.

عمل لابیاپلاستی

 

جلوگیری از یبوست

اگر مبتلا به یبوست مزمن هستید حتما نسبت به کنترل آن اقدام کنید، چرا که وارد شدن فشار به ناحیه لگن بعد از جراحی مشکل ساز است،از جراح بخواهید تا با تجویز دارو این مشکل را برای موقت درمان کند و دفع شما آسانتر انجام شود.

نداشتن رابطه ی جنسی

باید یک هفته قبل از عمل هیچ رابطه ی جنسی نداشته باشید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

نرفتن به استخر

باید تا یک هفته قبل از عمل لابیا پلاستی از رفتن به استخر و نشستن در وان خوداری کنید

و باید به صورت مرتب بهداشت ناحیه ی تناسلی خود را چک کرده و تمیز نگه دارید تا هیچ مشکلی پیش نیاید.

انجام آزمایشات لازم

انجام برخی از آزمایشات مانند بارداری، ادرار و خون لازم است تا بتوان با خیالی آسوده نسبت به جراحی اقدام نمود،باید قبل از عمل لابیاپلاستی از باردار نبودن خود مطمعن باشید. همچنین برای بررسی عدم ابتلا به بیماری های عفونت ادرار و کلیه ،باید قبل از لابیا پلاستی حداقل ده الی هفت روز قبل این آزمایش را انجام دهید.زیرا در صورت ابتلا به عفونت ادرار با توجه به برش و بخیه هایی که در لابیاپلاستی زده می شود ممکن است سرایت بیماری و البته بروز مشکلات جدی پدید آید. برای جلوگیری از عفونت بعد از لابیاپلاستی باید موارد بهداشتی را رعایت نمایید. همچنین پماد و داروهای بعد لابیاپلاستی را باید تهیه نمایید.

یک روز قبل لابیاپلاستی این اقدامات را انجام دهید:

  • حتما قبل از مراجعه به مطب دوش بگیرید زیرا تا دو یا سه روز بعد عمل نیاز به استحمام نخواهید داشت.
  • در روز جراحی و یا قبل از آن حتما ناحیه تناسلی را اصلاح نمایید توجه داشته باشید که روش هایی مانند لیزر و یا استفاده از اپیلاسیون مناسب تر است دقت داشته باشید که با توجه به حساس شدن پوست این ناحیه نباید شیو را درست روز قبل عمل انجام دهید .
  • از مصرف غذاهای چرب و سنگین دوری کنید و غذاهای سبک گزینه ی مناسبی برای فبل عمل می باشد.
دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *