Search
Close this search box.
عوارض لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

جراحی لابیاپلاستی مانند هر عمل جراحی دیگر دارای عوارض و نقاهت های بعد از عمل است که در صورت عدم توجه به آن ممکن است مشکلاتی را برای فرد متقاضی عمل در بر داشته باشد. همان طور که می دانید جراحی زیبایی واژن امروزه یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی زنان است که همه روزه بسیاری از خانم ها برای انجام آن تشویق و ترغیب می شوند. یکی از عمل های پر طرفدار در حوزه ی زنان و زایمان جراحی لابیاپلاستی است که نتایج بسیار ایده آلی در جهت زیبایی واژن ارائه می نماید. این عمل زیبایی که لابیا مینور بیرون زده و بزرگ را اصلاح می کند.همانطور که بیان شد این جراحی هم ممکن است با عوارض و مشکلاتی برای بیمار همراه باشد که بهترین راهکار برای پیشگیری از آن داشتن اطلاعات کافی در این زمینه خواهد بود. از این رو توصیه می کنیم که موارد و نکات مرتبط با آن را مطالعه و مورد بررسی قرار دهید:

عوارض لابیاپلاستی

عوارض احتمالی لابیاپلاستی

بزرگی لابیامینور هر چند که آزار دهنده و ناراحت کننده است ، اما تنها مشکلات ظاهری ایجاد نکرده و در بسیار ی از موارد فعالیت های روزمره را تحت تاثیر قرار می دهند، لابیاپلاستی کمک می کند که افتادگی پوست لابیا از بین رفته و ظاهری زیبا تر و مرتب تر ایجاد شود، این عمل ممکن است برای لبه های داخلی و یا لبه های خارجی واژن انجام و با تغییرات بزرگی در ناحیه تناسلی همراه باشد. در اکثر موارد برای رسیدن به اهداف زیبایی ممکن است این جراحی را انجام دهند اما ممکن است که در برخی از موارد نتیجه ی جراحی همراه با عوارضی مانند عدم قرینگی لابیا ، عفونت بعد لابیاپلاستی و یا مشکلاتی در بخیه ها ، باشد که این امر می تواند مسبب طولانی شدن دوره نقاهت و تحمل برخی مشکلات موضعی و روحی برای فرد شود.

البته مهم ترین عامل پیش گیرنده برای ابتلا به عوارض جراحی انتخاب بهترین جراح لابیاپلاستی تهران است که با دقت و مهارت و تجربه ، عمل جراحی لابیاپلاستی را انجام می دهد و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی را به طور کامل در اختیارتان قرار می دهد.

اما در این بخش به اختصار عوارض احتمالی بعد از جراحی لابیاپلاستی را بررسی می کنیم :

سوزش و درد در ناحیه برش

احساس درد و سوزش در قسمت های جراحی شده واژن کاملا طبیعی است. مقداری تورم و درد در لابیا بعد از جراحی و بلافاصله با اتمام جراحی آغاز و احساس می شود که برای کنترل این مشکل از مسکن های تجویز شده کمک گرفته می شود.اگر درد و ناراحتی شما مزمن و مداوم باشد و بعد از گذشت 2 یا 3 ماه همچنان برای اموری مانند نشستن و یا بلند شدن و یا شستشوی واژن احساس درد شدید داشتید باید به جراح مراجعه و علت را جویا شوید.

لابیا بعد عمل

در نظر داشته باشید که تا حدود 8 هفته بعد از جراحی در زمان ادرار احساس درد وجود دارد و این مساله هم به خاطر حساس بودن لبه های واژن است و کم کم برطرف می شود. اما این درد باید بهبود یابد و به طور کامل برطرف شود، در غیر این صورت باید بررسی های دقیق تر توسط جراح انجام گردد.

عفونت لابیا

لابیا قبل عمل

خطر عفونت بعد از لابیاپلاستی به دلایل مختلفی وجود دارد و مهم ترین آن ها عدم رعایت بهداشت و نکات مرتبط با استریل کردن وسایل و تجهیزات و محیط جراحی می باشد. اما به طور کلی فارغ از مسائل بهداشتی محیطی، هرگونه زخم روی بدن احتمال عفونی شدن را دارد اما با انجام دقیق جراحی و ملاحظات آن این خطر به طور چشمگیری کاهش می یابد. همچنین مراقبت از زخم و بخیه های جراحی اهمیت ویژه ای در این مساله دارد و باید حتما از آنتی بیوتیک ها و ضدعفونی کننده های موضعی به طور مرتب استفاده شود و داروهای بعد لابیاپلاستی با دقت مصرف شود.

زمانی که واژن عفونی می شود، بافت جراحی شده بیش از حد قرمز یا متورم شده و نسبت به لمس حساس می شود، همچنین علائم دیگری مانند تب، خستگی و ترشح در محل جراحی مشاهده می شود. پزشک باید معاینات دقیق و مرتبی را لحاظ کند، چرا که در صورت عدم تشخیص به موقع این عارضه، عفونت می تواند سرعت وارد جریان خون شود، در سراسر بدن پخش شود و فرد را راهی بیمارستان نماید.

خونریزی از محل جراحی

مشاهده مقداری خونابه از محل جراحی طبیعی است و معمولا تا بهبودی بخیه ها ممکن است که مقداری خونریزی داشته باشید. خونریزی در حین جراحی و با توجه به تکنیک لابیاپلاستی به دلیل وجود عروق خونی بسیار و جریان خون بالا در بدن طبیعی است اما بعد از انجام جراحی به هیچ عنوان نباید خونریزی ایجاد شود. علاوه بر این فرد باید مراقب محل برش باشد و برای انجام فعالیت های روزمره فشار بسیار کمی را به واژن وارد نماید. این مراقبت ها تا زمانی که بخیه ها کاملا بهبود یابند و محل برش جوش بخورد باید لحاظ شود. وارد شدن هرگونه فشار اضافه به واژن باعث آسیب رسیدن به بخیه ها شده و ممکن است با پارگی همراه باشد. در این صورت فورا به جراح مراجعه و تمهیدات درمانی را آغاز نمایید.

مطابق نبودن سایز لابیا بعد از جراحی

لابیاپلاستی با لیزر

یکی از عوارضی که در جراحی لابیاپلاستی مشاهده می شود کوچک شدن بیش از اندازه لابیا یا تغییر سایز نا متوازن آن است، همچنین ممکن است لابیا بعد از عمل قرینه نباشد و همچنان یکی از لابیا نسبت به دیگری بزرگ تر باشد.عدم قرینه بودن لابیا یکی از عوارض ظاهری است که در بسیاری از موارد فرد متقاضی را از انجام جراحی پشیمان کرده و باعث می شود که به جراحی های ترمیم لابیاپلاستی روی بیاورد. در تمامی موارد و نکاتی که برای جراحی لابیاپلاستی مشکل ساز می شوند ، انتخاب جراح لابیاپلاستی تاثیر گذار است، اینکه چه جراحی و با چه تخصصی این عمل زیبایی را انجام دهد بسیار مهم است. بسیاری از افراد ترجیح می دهند که هزینه های کمتری را برای انجام جراحی های زیبایی بپردازند در حالی که هزینه به هیچ عنوان بیانگر خوب بودن یا بد بودن عملکرد جراح نیست، باید تخصص و مهارت و البته میزان رضایت مراجعین از جراحی را مورد بررسی قرار داده و اگر هزینه ی قابل توجهی هم برای این جراحی نیاز باشد با خیالی آسوده و آرامش خاطر آن را بپردازید. انتخاب جراح مهم ترین مساله برای پیشگیری و یا کنترل عوارضی است که بعد از لابیاپلاستی ممکن است رخ دهد.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *