Search
Close this search box.
سوالات لابیاپلاستی

نظرات درباره لابیاپلاستی + سوالات متداول جراحی لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

لابیاپلاستی در واقع یک جراحی اندام جنسی برای بانوان به شمار می رود. لابیا، لایه ای گوشتی است که درون واژن زن ها قرار دارد. وظیفه لابیا، محافظت از کلیتوریس می باشد. متاسفانه این لایه در برخی بانوان به دلایل مختلفی آویزان و بزرگ است. وجود مشکل در لابیا، می تواند اعتماد به نفس زنان را تا حد زیادی کاهش دهد. چرا که در این صورت اندام جنسی آن ها ظاهر مناسبی ندارد و ممکن است نتوانند به طور کامل رضایت همسر خود را جلب کنند. از طرفی وجود لابیای بزرگ در زن، موقع پوشیدن لباس های تنگ نیز می تواند ظاهر نامناسبی به وجود آورد و از این طریق نیز، اعتماد به نفس زن را کاهش دهد.

سوالات لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

معمولا لابیاپلاستی با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی آغاز می شود. در این روش بافت اضافی لابیا برداشته می شود و سپس بخیه روی آن صورت می گیرد. بخیه ها معمولا از انواع قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن بخیه وجود ندارد. از متداول ترین روش ها برای جراحی لابیا می توان به تکنیک های وج و تریم و یا سایر تکنیک های لابیاپلاستی اشاره کرد. در بعضی موارد نیز جراح ترجیح می دهد با استفاده از لیزر واژینال این عمل را انجام دهد. در این روش با وجود استفاده از لیزر، خونریزی نیز بسیار کم خواهد شد.

آیا جراحی لابیاپلاستی درد دارد؟

لابیاپلاستی معمولا دردی ندارد و عوارض لابیاپلاستی شدید و پایدار نیست. امروزه بسیاری از بانوان به دلیل ترس از درد حین عمل، از انجام این روش خودداری می کنند. اما لازم است بدانید، با توجه به این که پیش از جراحی داروی بی حسی یا بیهوشی به شما تزریق می شود، دردی احساس نخواهید کرد. پس با اطمینان خاطر و بدون ترس می توانید از این روش برای زیباسازی واژن خود استفاده کنید.

هزینه جراحی لابیاپلاستی چقدر است؟

یکی از مهم ترین نکاتی که ذهن بانوان را به خود مشغول کرده است، مسئله هزینه جراحی لابیاپلاستی می باشد. باید بدانید که این هزینه در حال حاضر به طور متوسط حدود 3500 دلار است. این هزینه توسط انجمن جراحان امریکا محاسبه شده است. البته باید دقت کنید که این مقدار، تنها یک میانگین است و مقدار ثابتی نیست. با توجه به مواردی مانند روش جراحی، محل جراحی، امکانات جراح و… ممکن است این هزینه مقداری افزایش و یا کاهش یابد.

آیا جراحی ناحیه لابیا خطر دارد؟

به طور کلی می توان گفت که جراحی لابیاپلاستی خطر مزمن و خاصی ندارد. از عمومی ترین خطرات آن می توان به خونریزی حین جراحی اشاره کرد. البته این خونریزی نیز توسط جراح قابل کنترل است و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. در صورتی که طی جراحی، ناحیه لابیا، بیش از حد کوچک شود، ممکن است باعث خشکی واژن در آینده شود. از طرفی با تنگ شدن بیش از حد ناحیه واژن، درد حین مقاربت افزایش پیدا خواهد کرد. البته تمامی این خطرات گذرا هستند و مدتی پس از جراحی رفع خواهند شد.

دوران نقاهت جراحی ناحیه لابیا حدودا چقدر است؟

شاید شما فکر کنید که جراحی لابیاپلاستی، دوره نقاهت طولانی مدتی دارد. اما نیازی نیست نگران این مسئله باشید. در بدترین حالت دوره نقاهت شما ممکن است 3 تا 4 هفته طول بکشد. البته در اکثر موارد، یک هفته تا 10 روز پس از انجام عمل درد و ناراحتی های آن تا حد زیادی کاهش خواهد یافت و می توان رابطه جنسی را با مراقبت زیاد آغاز کرد. باید دقت کنید که حین رابطه، فشار زیادی به ناحیه جراحی شده وارد نشود. پس از یک ماه می توانید به راحتی و بدون مراقبت خاصی، رابطه جنسی را از سر بگیرید.

در یک هفته ابتدایی پس از جراحی لابیاپلاستی، بهتر است با پک های بهداشتی یخ، درد و تورم ناشی از جراحی را به راحتی کاهش دهید. البته جراح نیز جهت التیام درد، داروهای مسکن برای شما تجویز خواهد کرد که باید آن ها را به موقع مصرف کنید تا روند بهبودی و درمان شما با سرعت بیشتری دنبال شود.

مزایای جراحی ناحیه لابیا چیست؟

جراحی لابیاپلاستی مزیت های زیادی برای بانوان به همراه دارد. متاسفانه بزرگ بودن لابیا باعث می شود که زن، لذت زیادی از رابطه جنسی با همسر خود نبرد. طی جراحی ناحیه لابیا، واژن به اندازه مناسبی تنگ می شود. در نتیجه لذت زن از رابطه افزایش خواهد یافت. از طرفی همسر نیز، پس از این جراحی رضایت بیشتری از مقاربت با زن خواهد داشت.

از دیگر مزیت های استفاده از این روش می توان به افزایش اعتماد به نفس در بانوان اشاره کرد. معمولا بانوانی که دارای لابیای بزرگ و آویزان هستند، از پوشیدن لباس های تنگ حین ورزش خودداری می کنند. با انجام عمل لابیا، زن می تواند بدون ناراحتی، لباس های دلخواه خود را بپوشد. از دیگر مزایای مهم جراحی لابیا نیز می توان به افزایش بهداشت جنسی اشاره کرد.

افتادگی یا بزرگ شدن ناحیه واژن به چه دلایلی اتفاق می افتد؟

افتادگی یا بزرگ شدن ناحیه واژن می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از مهم ترین دلایل بزرگ شدن لابیا، می توان به زایمان طبیعی اشاره کرد. معمولا زنان پس از زایمان طبیعی دچار افتادگی در ناحیه لابیا می شوند و متعاقبا به جراحی لابیاپلاستی نیاز دارند. از دیگر دلایل این مسئله می توان به بالا رفتن سن و تعدد رابطه جنسی، آلت جنسی بزرگ همسر و… اشاره کرد.

در برخی موارد نیز زنان به دلیل عدم قرینه بودن لبه های لابیا، متقاضی انجام لابیاپلاستی می شوند. از دیگر موارد احساس نیاز به جراحی در ناحیه لابیا، می توان به ترشح زیاد، بوی بد واژن، پخش جریان ادرار و… اشاره کرد.

در چه صورت پس از لابیاپلاستی باید به پزشک مراجعه کرد؟

پس از انجام لابیاپلاستی در صورتی که، دوره نقاهت شما بیش از یک ماه به طول انجامید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین ادامه خونریزی، خارج شدن ترشحات زرد رنگ عفونی از واژن و… نیز از عوارضی هستند که در صورت مشاهده آن ها باید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *