Search
Close this search box.
واژینیسموس

درمان واژینیسموس با لیزر، بوتاکس یا دیلاتور؟؟

آنچه می خوانید...

درمان واژینسموس به داشتن یک رابطه جنسی لذت بخش، بسیار کمک می کند. واژینسموس یکی از اختلالات جنسی در زنان است و سبب امتناع از برقراری رابطه جنسی است. اگر شما هم مبتلا به این عارضه بوده و به دنبال یک روش درمانی مناسب هستید، تا انتهای مقاله با ما باشید.

واژینیسموس یک اختلال جنسی در زنان است. خانم ها یی که این اختلال را دارند، نمی توانند رابطه جنسی برقرار کنند و این سبب ناراحتی در زنان و آقایان می شود.

واژینیسموس در واقع اسپاسم شدید و غیر ارادی و واژن، هنگام لمس واژن یا برقراری رابطه جنسی است. این اتفاق دلایل متفاوتی دارد، اما عامل اصلی آن ترس یا استرس نسبت به رابطه جنسی است. میزان انقباض آن در افراد متفاوت است.

واژینیسموس-در-زنان

درمان واژینیسموس

اولین قدم جهت درمان این عارضه، تشخیص آن و علل آن است. برای تشخیص واژینیسموس، ابتدا یک مشاوره با شما انجام می شود و با دریافت شرح حالتان، پزشک نسبت به معاینه فیزیکی اقدام می نماید،

روش درمانی مناسب، با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود. نظرات پزشک ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد، اما در مجموع آماده سازی فرد از نظر روانی، مهم ترین اصل برای آغاز درمان است. در کنار این اقدام، روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد.

خانم های مبتلا به این بیماری درد و رنج روانی بسیاری را متحمل می شوند و البته در مواردی که این مساله لاینحل باشد باعث کاهش اعتماد به نفس، احساس ناراحتی و مانع از بارداری در خانم ها می گردد. البته باید به این نکته توجه کنید که این بیماری درجات مختلفی دارد و شدت واژینیسموس در افراد مختلف متفاوت است.

تنها راه درمان برای این بیماری، پذیرش آن و اقدام برای درمان از طریق متخصص زنان و زایمان است. به کمک ایشان، مشاوره ای صادقانه و کاملا محرمانه خواهید داشت، تا علل بروز این بیماری و البته روش های درمان مناسب به شما معرفی شود. در ادامه درباره روش های درمان مناسب، توضیحاتی داده شده است. این مطلب ارائه شده توسط دکتر پوپک یحیوی را ادامه داده و سایر توضیحات در این خصوص را مطالعه نمایید.

دکتر پوپک یحیوی، از بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران هستند. در صورت تمایل به استفاده بیشتر از سایر توضیحات دکتر، شبکه های اجتماعی دکتر از جمله اینستاگرام و آپارات دکتر را دنبال کنید.

روش های درمان واژینیسموس

واژینیسموس در افراد متفاوت، شدت متفاوتی دارد. این عارضه طیف خفیف تا شدید در بین افراد دارد. خبر خوب ایسنت که همه طیف ها قابل درمان است. در ادامه، ابتدا انواع روش های درمان واژینسموس خفیف تا میانه را بررسی می کنیم.

استفاده از وان آب گرم

زمانی که واژینیسموس خفیف باشد، درمان با آب گرم در رفع این عارضه بسیار موثر است. خانم های عزیز می توانند قبل نزدیکی، حدود 20 دقیقه در وان آب گرم یا لگن آب گرم دراز بکشند. این روش باعث ریلکس شدن عضلات واژن شده و مانع انقباض بسیار ماهیچه های واژن هنگام دخول می شوند.

استفاده از لوبریکانت ها

زنانی که واژینسموس خفیف دارند، یا به دلایلی چون زایمان، یائسگی و.. ، دچار خشکی واژن هستند، می توانند قبل از نزدیکی، از روان کننده ها جهت لغزنده کردن موقتی واژن استفاده کنند. ژل لوبریکانت یکی از روان کننده های مناسب واژن، قبل از نزدیکی است.


تمرینات ورزشی کگل

تمرینات کگل و تقویت کگل یکی دیگر از روش های درمان واژینیسموس خفیف است. تقویت کگل و عضلات کف لگن، منجر به کاهش انقباض شدید ماهیچه های واژن، موقع نزدیکی می شود.این فعالیت ورزشی موجب آزادسازی و رفع فشردگی های ماهیچه های کف لگن می شود.

تغییر پوزیشن موقع نزدیکی

یکی از بهترین روش های درمان واژینیسموس خفیف، استفاده از پوزیشنی راحت در رابطه جنسی است. بهترین پوزیشن رابطه جنسی، برای زنانی که دچار این عارضه هستند، پوزیشن هایی است که خانم ها کنترل بیشتر و بالایی در نوع دخول دارند.

درمان واژینیسموس با دیلاتور

دیلاتور یک وسیله مخروطی شکل، برای گشاد کردن دهانه واژن و سایر دریچه ها و مجاری بدن است. این وسیله سایز های مختلفی دارد. درمان واژینسموس با دیلاتور یکی از روش های مطمئن، برای درمان این عارضه است. در این روش می توان دیلاتور با سایز کوچک وارد واژن کرده، و به کاهش انقباض ماهیچه های واژن کمک کنید.

زمانی که دیلاتور با سایز کوچک، بدون درد و راحت، وارد واژن شود، می توانید اقدام به استفاده از سایز های بزرگتر دیلاتور کنید. این تمرینات را روزانه نیم ساعت الی یک ساعت، با تمرکز بالا انجام دهید.

درمان قطعی واژینیسموس

روش های درمانی فوق برای واژینیسموس خفیف مناسب بوده و موقتی است. همچنین مدت زمانی طولانی ( چند هفته تا چند ماه) نیاز به بروز و نمایش نتایج دارد. در ادامه روش های دیگر جهت درمان قطعی واژینیسموس گفته شده است. این روش ها عبارتند از:

درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس

امروزه بوتاکس، در بسیاری از اندام های داخلی بدن، تزریق می شود و با اهداف مختلف به کار گرفته می شود. یکی از کاربردهای آن، تزریق در بخش های مناسبی از واژن است. بخش هایی که دارای عضلاتی قوی برای مسدود کردن واژن هستند.

با تزریق بوتاکس، عضلات قدرت خود را از دست داده و باعث می شود که انسداد و گرفتگی ناشی از اسپاسم غیر ارادی واژن، کنترل و از بین برود. بوتاکس در واقع، همان سم بوتولینوم است، که به منظور فلج نمودن عضلات ناحیه تناسلی تزریق می شود. این روش درمانی نیاز به تکرار مجدد خواهد داشت . با تکرار مجدد آن، می توان از عود مشکل واژینیسموس پیشگیری نمود.

درمان واژینیسموس با جراحی

یکی از درمان های مناسب و البته نهایی برای این بیماری، اقدام برای جراحی بزرگ کردن واژن یا جراحی ورودی واژن است. در این روش، پزشک با ایجاد فرم جدید تر، حالت انسدادی واژن را، از بین می برد.

واژینیسموس

درمان واژینیسموس با لیزر(RF)

امروزه استفاده از لیزر، در بخش های مختلف واژن به کار گرفته می شود و کاربرد بسیاری مانند زیبایی و درمانی کاربرد دارد. لیزر یک روش درمانی، کاملا بدون عارضه است. در این روش، نیازی به بیهوشی برای فرد نداشته و تنها با یک بی حسی موضعی، می توان بافت واژن را برای بازتر شدن و رفع واژینیسموس آماده نمود.

لیزر روشی است که موجب تغییرات بافت ناحیه تناسلی می شود و می تواند کمک بزرگی به فرد مبتلا بنماید.

درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

ممکن است ساختار آناتومی واژن دچار آسیب شده باشد، یا اینکه در برخی از خانم ها، بزرگ بودن اندومتریوز دیده شود. البته این مورد یکی از عواملی است که موجب بیرون زدگی بخشی از رحم و در نهایت، درد در هنگام تماس جنسی و بروز اختلال واژینیسموس می شود . در برخی از موارد با جراحی برداشتن اندومتریوز، این مشکل برطرف می شود.

سکس تراپیست

ممکن است فرد مبتلا از نظر فیزیکی کاملا سالم و سلامت باشد، اما بحث روانی و البته داشتن یک خاطره بد، از رابطه جنسی باعث شده باشد، که از برقراری آن خودداری نماید. کمک برای حل مشکلات روانی و آماده سازی ذهنی خانم ها، جهت برقراری رابطه جنسی کامل و بدون درد، به کمک سکس تراپیست انجام خواهد شد. ایشان در تمامی مراحل درمان، به شما مشاوره های لازم را ارائه نموده و کمک می کند تا این بحران را سپری نمایید.

نتیجه گیری:

واژینسموس یک اختلال زنانه است. این اختلال طیف های مختلف (ضعیف تا بسیار شدید) دارد.

درمان واژینسموس بسته به شدت آن متفاوت است.

روش های درمانی متفاوتی برای درمان واژینیسموس از جمله استفاده از وان آب ولرم، استفاده از ژل های لوبریکنت، پروتز درمانی، درمان اندومتریوز، انجام تمرینات کگل، تزریق بوتاکس، لیزر درمانی و جراحی بزرگ کردن واژن وجود دارد.

روش درمانی تزریق بوتاکس و لیزر جزو درمانی های قطعی این عارضه هستندو نسبت به هم برتری ندارند. پزشک صرفا بسته به شرایط بیمار، یکی از این دو روش درمان قطعی رو انتخاب می کند.

برای درمان واژینیسموس خود، به بهترین دکتر برای واژینیسموس مراجعه کنید. دکتر پوپک یحیوی، متخصص زنان، از بهترین پزشک زنان درمان واژینیسموس هستند.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *