Search
Close this search box.
ترس از رابطه جنسی

درمان ترس از رابطه جنسی

آنچه می خوانید...

ترس از رابطه جنسی یکی از مشکلات جنسی در خانم ها است که ممکن است آن ها را از ازدواج منع و یا اینکه در زندگی مشترک دچار مشکل نماید. این ترس ممکن است به دلیل تجربه‌های ناخوشایند در گذشته، فشار اجتماعی، اضطراب و یا عدم اعتماد به نفس ایجاد شده باشد . در هر صورت این بیماری عارضه به غیر از مشکلات روحی که در فرد ایجاد می کند ممکن است که از نظر فیزیکی نیز ایجاد شده باشد. منظور این است که گاهی مشکلات ناحیه تناسلی و آسیب هایی که در این ناحیه وجود دارند باعث ایجاد ترس از رابطه جنسی می شود. ترس و یا اضطراب از برقراری رابطه جنسی زمانی ایجاد می شود که فرد از نظر روحی و جسمی در شرایط مطلوبی نباشد و هر بار با آغاز رابطه جنسی احساس خطر کرده و انجام آن را به عنوان تهدید برای تحمل درد تلقی می کند. بررسی این مشکل توسط جراح زیبایی زنان و مشاوره روانشناسی انجام می شود و در نهایت یک پروسه درمانی موفق برای فرد به طور همزمان برنامه ریزی می گردد. در این مطلب سعی داریم که راهکارهای درمان و از بین بردن ترس از رابطه جنسی را مطرح کنیم. با ما همراه باشید.

ترس از رابطه جنسی

مقابله با ترس از رابطه جنسی

برای کمک به مقابله با این ترس، اولین قدم می‌تواند صحبت با یک روانشناس یا متخصص زنان باشد.آنها به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید این ترس را شناسایی کنید و راه‌حل‌های مناسب برای مقابله با آن پیدا کنید.

همچنین، تمرین و توانمندسازی اعتماد به نفس خود نیز می‌تواند در کاهش این ترس مؤثر باشد. شما می‌توانید با خواندن کتاب‌ها و مقالات درباره روابط جنسی، دیدگاه‌های مثبت درباره بدن خود و فضای رابطه جنسی را به دست آورید. همچنین، تمرین‌های تنفس عمیق و آرامش بخش نیز می‌توانند در کاهش اضطراب و ترس شما مؤثر باشند.

بلافاصله به یاد داشته باشید که رابطه جنسی باید از طرف دو نفر با رضایت کامل صورت گیرد و هیچ کس نمی‌تواند شما را به رابطه جنسی وادار کند. همچنین، خود را به فشار‌های اجتماعی و نگرانی‌های دیگران از سوء استفاده یا قضاوت در مورد رابطه جنسی محدود نکنید. بسیاری از مشکلاتی که خانم ها برای برقراری رابطه جنسی دارند در اثر کمبود اعتماد به نفس و عدم رضایت از ناحیه تناسلی است. با بررسی علت اصلی برای این مشکل اگر بیمار نیاز به ترمیم و یا زیبایی واژن داشته باشد ، به کمک روش های مختلفی که امروزه ارائه شده اند می تواند زیبایی واژن را ایجاد و مشکلات آن را برطرف و بهبود ارگاسم را ایجاد نماید. این دسته عمل های ترمیمی واژن به بیمار کمک می کند که احساس بهتری نسبت به اندام جنسی خود داشته باشند.

روش های کنترل و درمان ترس از رابطه جنسی

امروزه روش هایی مانند تزریق بوتاکس در واژن کمک می کند که فرد در زمان برقراری رابطه جنسی دچار اسپاسم و گرفتگی عضلات نشود. زمانی که خانم ها برای ایجاد رابطه اقدام می کنند به صورت غیر ارادی شاهد منقبض شدن شدید عضلات در ناحیه لگن و واژن می شوند و به اصطلاح این ناحیه قفل می شود. برای جلوگیری از این گرفتگی های غیر ارادی بهترین روش درمان تزریق بوتاکس است که از عملکرد های غیر ارادی واژن جلوگیری می کند وعصب های مربوط به این عارضه را به صورت موقت ضعیف و یا غیر فعال می کند.

تزریق بوتاکس در واژن امروزه یک روش درمانی است که به عنوان یکی از روش‌های درمان ناتوانی جنسی و همچنین تنگی بیش از حد واژن استفاده می‌شود. در این روش، بوتاکس به صورت تزریقی در محل مشخصی از واژن تزریق و بعد از حدود دو هفته اثر گذاری خود را آغاز می کند.

بوتاکس یک سم مفید است که در امور زیبایی و جوانسازی صورت هم از آن استفاده می شود، در اثر تزریق مقادیری از آن در موضعی که دچار گرفتگی می شود، عضلات آن را مسدود و از فعالیت این بخش می کاهد و در نتیجه باعث کاهش تنش وافزایش الاستیسیته بافت می‌شود. در واقع بوتاکس به جلوگیری از گرفتگی غیر ارادی عضلات واژن کمک می کند. این روش باعث باز شدن دهانه واژن می‌شود و در نتیجه مشکلاتی مانند درد هنگام جنسی، خشکی واژن و… را بهبود می‌بخشد.

هرچند که این روش به عنوان یکی از راه‌حل‌های پیشنهادی در درمان ناتوانی جنسی و تنگی واژن مطرح شده است، اما همواره باید در مورد عوارض جانبی و نتایج آن با پزشک خود مشورت کرده و تصمیم گیری صحیح را انجام دهید. در واقع تشخیص این مساله که تزریق بوتاکس برای فرد مناسب است یا خیر به صلاح دید و تشخیص جراح زیبایی زنان بستگی دارد.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *