Search
Close this search box.
رابطه جنسی دردناک

درد هنگام رابطه جنسی + شیوه های درمان

آنچه می خوانید...

در در زمان رابطه جنسی یک بیماری یا عارضه است که ممکن است به هر دلیلی ایجاد و فرد را از انجام آن بازدارد. مقاربت جنسی دردناک بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده است و بعد از مدتی می تواند باعث اختلال در روابط جنسی و بی میلی خانم ها شود.

دیسپارونی  نام دیگر این عارضه است که در حین یا بعد از رابطه جنسی درد شدیدی را ایجاد می کند. مقاربت جنسی دردناک می تواند در تمامی قسمت های ناحیه تناسلی یا داخل واژن، رحم یا لگن احساس شود. عواملی مانند بیماری های زمینه ای یا عفونت ها می توانند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شوند. معمولاً با شناسایی علت اصلی درد درمان های مناسبی برای آن در نظر گرفته می شود.

رابطه جنسی دردناک

علائم رابطه جنسی دردناک

درد حین رابطه جنسی یا دیسپارونی علائم مشخصی دارد فرد در طول رابطه جنسی و یا پیش از آن احساس ناخوشایندی دارد و دچاردرد مداوم یا عود کننده درست قبل، حین یا بعد از رابطه جنسی می شود. شدت این علامت به قدری است که فرد تمایلی به شروع و یا ادامه رابطه جنسی ندارد و از برقراری آن امتنا می کند. ممکن است درد در ناحیه بیرونی واژن مانند لابیا یا ورودی واژن احساس شود. برخی درد را به صورت داخلی احساس می کنند  که در این صورت در دهانه رحم، رحم یا پایین شکم گرفتگی ایجاد می شود.

عوارض رابطه جنسی دردناک

دردناک بودن رابطه جنسی علاوه بر احساس ناخوشایندی که برروی جسم می گذارد، می تواند اثرات منفی عاطفی و روانی در پی داشته باشد. علاوه بر درد فیزیکی، زوج ها ممکن است دچار مشکلات جنسی شوند و این عارضه در نهایت منجر به از دست دادن صمیمیت یا بی میلی جنسی در آن ها گردد.

با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان می توانید مشکلات ایجاد شده را ریشه یابی و درمان های قطعی را آغاز نمایید.

چه کسانی بیشتر به دیسپارونی مبتلا هستند؟

درد حین رابطه جنسی بیشتر در خانم ها ایجاد و میزان شیوع آن بیشتر است. البته این بیماری می تواند هم مردان (دیسپارونی مردانه) و هم زنان (دیسپارونی زنان) را در تمام سنین درگیر کند. درد ایجاد شده اغلب به دلیل عوامل فیزیکی یا شرایط پزشکی است، اما می تواند روانی نیز باشد.

انواع درد حین رابطه جنسی

انواع درد رابطه جنسی با توجه به محل درد و علائمی که در پی دارد مشخص می شود. اما به طور کلی درد ورودی و درد عمیق انواع آن می باشد.

درد ورودی (دیسپارونی داخل چشمی یا سطحی): این درد در هنگام دخول اولیه در ورودی واژن احساس می شود. برخی از عوامل مرتبط با درد ورود می تواند عدم روانکاری، آسیب یا عفونت باشد.

درد عمیق (دیسپارونی برخوردی): دردی است که در دخول عمیق رخ می‌دهد و در موقعیت‌های جنسی خاص می‌تواند بدتر شود. این درد را در دهانه رحم یا پایین شکم احساس خواهید کرد. یک وضعیت پزشکی یا جراحی قبلی معمولا باعث درد جنسی می شود که عمیق تر رخ می دهد.

همچنین درد حین مقاربت را می توان به صورت اولیه، ثانویه، کامل یا موقعیتی نیز توصیف کرد:

  • درد اولیه دردی است که از زمان آغاز رابطه جنسی ایجاد می شود.
  • درد ثانویه که بعد از رابطه جنسی و اتمام آن ایجاد می شود.
  • درد کامل به این معنی است که هر بار که رابطه جنسی دارید احساس درد می کنید.
  • درد موقعیتی زمانی است که درد فقط در زمان های خاصی اتفاق می افتد.

چه عواملی باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک می شود؟

در حین رابطه جنسی در بیشتر موارد به دلیل عدم استفاده از روان کننده های مناسب است. زمانی که واژن به اندازه کافی مرطوب و روان نباشد دخول دردناک و ناراحت کننده خواهد بود. حتی در مواردی ممکن است باعث آسیب به بافت آن شود.برای جلوگیری از این مساله باید به اندازه کافی معاشقه داشته باشید و از روان کننده های جنسی کمک بگیرید.

همچنین موارد زیر در بروز رابطه جنسی دردناک دخیل هستند و بررسی آن توسط جراح زیبایی زنان قابل انجام است :

آتروفی واژن: پوشش واژن می تواند رطوبت و ضخامت طبیعی خود را از دست بدهد و خشک، نازک و ملتهب شود. این می تواند ناشی از مصرف دارو، یائسگی یا سایر تغییرات هورمونی باشد.

واژینیسموس: ترس از صدمه دیدن یا ضربه قبلی باعث اسپاسم عضلات واژن می شود.

عفونت های واژن: این بیماری ها شایع هستند و شامل عفونت های قارچی می شوند.

مشکلات دهانه رحم (باز شدن به رحم): آلت تناسلی با حداکثر نفوذ می تواند به دهانه رحم برسد. بنابراین، مشکلات دهانه رحم (مانند عفونت) می تواند باعث ایجاد درد در هنگام نفوذ عمیق شود.

مشکلات رحم: این ها ممکن است شامل فیبروم باشد که می تواند باعث درد عمیق مقاربت شود.

آندومتریوز: شرایطی که در آن اندومتر (بافت پوشش دهنده رحم) خارج از رحم رشد می کند.

مشکلات تخمدان: چنین مشکلاتی ممکن است شامل کیست تخمدان باشد.

بیماری التهابی لگن: بافت‌های عمیق داخل به شدت ملتهب می‌شوند و فشار مقاربت باعث درد عمیق می‌شود.

حاملگی خارج از رحم: بارداری که در آن تخمک بارور شده در خارج از رحم ایجاد می شود.

نزدیکی خیلی زود پس از جراحی یا زایمان.

عفونت های مقاربتی (STIs): این عفونت ها ممکن است شامل زگیل تناسلی، زخم های تبخال تناسلی یا سایر بیماری های مقاربتی باشد.

ولوودینیا: باعث درد مزمن در ناحیه فرج می شود.

آسیب به فرج یا واژن: این آسیب ها ممکن است شامل پارگی ناشی از زایمان یا بریدگی (اپیزیوتومی) در پرینه (ناحیه پوست بین واژن و مقعد) باشد که در حین زایمان ایجاد می شود.

اختلالات پوستی که بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد.

مسائل روانی: اضطراب، افسردگی و اعتماد به نفس پایین می تواند از تحریک جنسی جلوگیری کند. اگر قربانی آزار جنسی شده اید، می تواند به درد شما در حین رابطه جنسی نیز کمک کند.

مردان نیز مانند زنان می توانند در صورت عدم روانکاری واژن در حین رابطه جنسی احساس درد کنند. این را می توان با استفاده از یک روان کننده جنسی حل کرد. در مردان، رابطه جنسی دردناک می تواند ناشی از برخی اختلالات آلت تناسلی باشد:

آسیب پوست ختنه گاه: آسیب به پوست ختنه گاه (پوستی که سر آلت تناسلی را می پوشاند) ناشی از مالش یا پارگی می تواند منجر به درد شود.

عفونت های مقاربتی (STIs): عفونت های مخمری یا عفونت های زیر پوست ختنه گاه، و همچنین عفونت های مقاربتی شایع مانند تبخال تناسلی یا سوزاک، می توانند رابطه جنسی را دردناک کنند.

بدشکلی آلت تناسلی: بیماری پیرونی یا سایر ناهنجاری های آلت تناسلی می تواند باعث مقاربت دردناک شود.

نعوظ دردناک: شرایطی مانند پریاپیسم می تواند منجر به نعوظ های دردناک و مداوم شود.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *