Search
Close this search box.
بخیه لابیاپلاستی

بخیه بعد از لابیاپلاستی و بهبودی بخیه های لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

بخیه بعد از لابیاپلاستی یکی از جنبه‌های مهم  در فرآیند بهبود و ترمیم لابیاها استدر مجموع، بهبودی بخیه های لابیاپلاستی، بعد از لابیاپلاستی نسبتا کوتاه است و نباید ناراحتی یا تورم زیادی داشته باشد. برای کمک به آمادگی بهتر برای ریکاوری لابیاپلاستی، در مقاله زیر، نکاتی را بیان کرده ‌ایم. مواردی هستند که می توانند به شما کمک کنند هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی برای مراقبت پس از لابیاپلاستی آماده شوید.

توجه داشته باشید که بخیه های لابیاپلاستی شما ممکن است قابل جذب یا غیر قابل جذب باشند. بسته به جزئیات جراحی و چندین عامل دیگر، بهترین جراح لابیاپلاستی ممکن است از بخیه های لابیاپلاستی قابل جذب یا غیرقابل جذب استفاده کند. بخیه های لابیاپلاستی قابل جذب به خودی خود جذب می شوند. یعنی نیازی به برداشتن آنها توسط جراح نخواهید داشت که می تواند ناراحتی کلی شما را کاهش دهد. بخیه های لابیاپلاستی غیر قابل جذب “دائمی” هستند. یعنی باید مدت کوتاهی پس از عمل شما برداشته شوند. به طور کلی، بخیه های لابیاپلاستی قابل جذب در حال حاضر بیشتر از بخیه های غیر قابل جذب هستند.

بخیه لابیاپلاستی

آیا بعد از لابیاپلاستی بخیه می زنند؟

بله، بعد از عمل لابیاپلاستی، بخیه‌هایی زده می‌شود تا زخم‌های جراحی را بسته و بازسازی مناسبی انجام شود.

 بسیاری از بانوان تصور می کنند که اگر لابیاپلاستی با لیزر انجام شود، نیازی به بخیه‌زدن پوست در پایان فرآیند وجود نخواهد داشت، اما این تصور کاملاً اشتباه است. از لیزر صرفا جهت ایجاد برش‌های لازم بر روی پوست با خونریزی کم استفاده می شود و در پایان عمل، بخیه‌زدن امری ضروری است. در هر صورت، برای به دست آوردن نتیجه مناسب و زیبایی پوست، علاوه بر ظریف بودن برش‌ها، فرآیند بخیه‌زدن نیز باید با دقت و درستی انجام شود تا پوست به بهترین شکل ممکن ترمیم شود.

اگرچه لابیاها معمولاً در معرض دید نیستند، اما از جمله مواردی هستند که می‌توانند بر روی اعتماد به نفس یک زن در زمان برقراری رابطه جنسی با شریکش تأثیرگذار باشند. بنابراین، دقت و زیبایی در بخیه‌های بعد از جراحی لابیاپلاستی یکی از مهمترین جنبه‌های این عمل محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران

انواع مدل بخیه بعد از لابیاپلاستی

بعد از لابیاپلاستی، انواع مختلفی از مدل بخیه‌ها استفاده می‌شود که به شرایط خاص هر بیمار و نوع جراحی بستگی دارد. برخی از انواع مدل بخیه‌ها عبارتند از:

✔ بخیه های جذب‌پذیر: این نوع بخیه‌ها در مدت زمانی معین داخل بدن حل می‌شوند و نیاز به برداشتن آنها نیست.

✔بخیه های غیر جذب‌پذیر: این نوع بخیه‌ها برای مدت زمان طولانی‌تری در جای خود باقی می‌مانند و نیاز به برداشتن دارند.

✔ بخیه‌های رشته‌ای: این نوع بخیه‌ها برای درز بهتر و ماندگاری بیشتر استفاده می‌شوند و به صورت رشته‌ای دوخته می‌شوند.

✔ بخیه‌های زیرپوستی: این نوع بخیه‌ها برای کاهش خونریزی بعد از جراحی و افزایش استحکام زیرپوستی استفاده می‌شوند.

✔ بخیه‌های تکمیلی: این نوع بخیه‌ها برای جلوگیری از خطوط جراحی و کمک به شفافیت زخم‌ها به کار می‌روند.

مدل بخیه‌ها بستگی به نوع جراحی، محل بخیه و نیازهای خاص بیمار قابل تنظیم و تغییر دارد. در هر صورت، پزشک معالج شما بهترین نوع بخیه‌ها را برای شما مشخص خواهد کرد.

جنس نخ بخیه لابیاپلاستی ؟

نخ بخیه معمولاً برای عمل لابیاپلاستی از نخ های جذب‌پذیر استفاده می‌شود. نخ های بخیه متفاوت بوده و هر کدام با توجه به ویژگی و مزایایی که دارد و مناسب با بیمار استفاده می  شود. نخ‌های کرومیک و سیلک از پرکاربردترین نوع نخ‌های بخیه هستند که برای جراحی‌های زیبایی واژن به کار می‌روند.

بیشتر بخوانید: بهبودی بعد از لابیاپلاستی 

آیا بخیه‌‌ های بعد از لابیاپلاستی نیاز به کشیدن دارد؟

جراح زنان در بیشتر موارد از بخیه های جذبی استفاده می کنند. بخیه های لابیاپلاستی یک هفته الی 10 روز بعد از عمل جذب می شوند و هیچ اثری بر واژن نمی گذارند.

در بعضی موار بسته به شرایط بیمار، جراح زنان ممکن است از بخیه های غیرجذبی استفاده کند. این بخیه ها 10 الی 15 روز بعد از عمل توسط پزشک کشیده می شوند. کشیدن بخیه های لابیاپلاستی هیچ دردی ندارد.

آیا بخیه های لابیاپلاستی جذب می شوند؟

برای لابیاپلاستی می توان از بخیه های قابل جذب (حل شونده) یا غیرقابل جذب (دائمی) استفاده کرد. قابل جذب یا حل شونده معمولاً برای جلوگیری از ناراحتی ناشی از برداشتن بخیه استفاده می شود. بعد از کشیدن بخیه ها می توانید از پماد و داروهای لابیاپلاستی کمک بگیرید تا اسکاری از آن باقی نماند.

مزایا و معایب بخیه های لابیاپلاستی دائمی در مقابل بخیه های قابل جذب چیست؟

بخیه های دائمی ممکن است واکنش کمتری داشته باشند. آنها در یک زمان مشخص برداشته می شوند، که ممکن است منجر به بهبود قابل پیش بینی تر زخم شود. عیب اصلی آن، ناراحتی مرتبط با برداشتن بخیه در یک منطقه حساس است. بخیه های قابل جذب بیشتر در حین لابیاپلاستی با لیزر استفاده می شوند، زیرا نیازی به برداشتن آن نیست. با این حال، اگر بخیه‌ ها زودتر از موعد از بین بروند، ممکن است منجر به تاخیر در بهبود زخم شود. مراقبت ملایم از زخم در طول بهبودی اولیه برای کاهش خطر عوارض ترمیم زخم مهم است.

چه مدت طول می کشد تا بخیه های لابیاپلاستی جذب شوند؟

زمان جذب بر اساس نوع بخیه مورد استفاده متفاوت است. آنها معمولاً در عرض حدود 10 روز پس از جراحی جذب می شوند.

بخیه های لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی بیشتر با بی حسی موضعی انجام می شود. زخم ها ممکن است به دو صورت بسته بخیه شوند:

بخیه های پیوسته

بخیه های منقطع و مجزا.

جراح زنان معمولاً بخیه های پیوسته را در این ناحیه انجام نمی دهد، زیرا خطر عوارض بهبودی بیشتر است. اگر گره بخیه زودتر از موعد باز شود، کل زخم ممکن است دچار بازشدگی شود.

چگونه از بخیه های لابیاپلاستی مراقبت کنیم؟

مراقبت از زخم به طور مفصل با بیمارانی که تحت عمل جراحی کوچک کردن لبیا قرار می گیرند، مورد بحث قرار خواهد گرفت. شستشوی ملایم محل جراحی با آب و صابون از روز بعد از جراحی توصیه می شود. سپس برش ها باید به آرامی با یک حرکت نوازش خشک شوند تا از آسیب بیشتر به بخیه های لابیاپلاستی جلوگیری شود و نیروهای برشی به حداقل برسد. استفاده از وازلین روی برش ها و سپس پانسمان توصیه می شود. تغییرات فعالیت نیز در طول بهبودی اولیه برای کاهش خطر عوارض بهبودی مهم است.

مراقبت های لازم از بخیه های بعد از لابیاپلاستی

رعایت اصول مراقبتی زیر در سالم ماندن، کاهش عفونت و عوارض بخیه های بعد از لابیاپلاستی موثر است.

بیشتر بخوانید: راه رفتن بعد از لابیاپلاستی

از جمله موارد مراقبتی:

  • استفاده از سرویس بهداشتی فرنگی

بیشتر بخوانید: ادرار بعد از لابیاپلاستی 

  • رعایت بهداشت ناحیه تناسلی
  • مراقبت از بخیه و جلوگیری از خیس شدن آنها
  • خشک کردن بخیه ها با حوله نرم بعد از استفاده از سرویس بهداشتی
  • استفاده از کمپرس یخ برای کاهش التهاب جای بخیه ها
  • عم برقراری رابطه جنسی تا 40 روز بعد از لابیاپلاستی

بخیه های لابیاپلاستی را چگونه تمیز می کنند؟

شما بلافاصله پس از جراحی دستورالعمل تمیز کردن دقیق را از جراح خود دریافت خواهید کرد. از آنجایی که تمیز نگه داشتن محل های برش بعد از لابیاپلاستی مهم است، زیرا نباید بخیه ها را خیلی محکم بکشید یا آن را دستکاری کنید زیرا در این زمان بسیار حساس و شکننده خواهد بود.

همیشه در درجه اول از دستورات جراح خود پیروی کنید. با این حال، به طور کلی، بدانید که باید محل های برش خود را با دقت تمیز کنید. این کار را به آرامی انجام دهید و به سادگی از یک صابون ملایم و آب جاری حمام استفاده کنید.

چه زمانی خارش بعد از لابیاپلاستی متوقف می شود؟

خارش یک شکایت رایج پس از لابیاپلاستی است. برای اکثر بیماران، خارش پس از هفته اول بهبودی کاهش می یابد.

چگونه می توانم روند ریکاوری پس از لابیاپلاستی را سریع تر بهبود بخشم؟

در بیشتر موارد، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا محل برش سریع تر بهبود یابد. شما فقط می توانید کارهایی انجام دهید که به ایجاد شرایط بهینه برای بهبودی با کیفیت کمک کند.

این به معنای خوردن یک رژیم غذایی مغذی، نوشیدن آب فراوان، استراحت زیاد و پرهیز از فعالیت ‌های ممنوعه از جمله ورزش و رابطه جنسی است. انجام همه این کارها به بهبود هر چه سریعتر شما کمک می کند. همچنین به ارائه بهترین نتیجه و بهترین تسکین از ناراحتی کمک خواهد کرد.

خلاصه

بخیه بعد از لابیاپلاستی معمولا از نوع بخیه های جذبی مانند نخ‌های کرومیک یا سیلک است. بخیه‌های استفاده شده باید با دقت و زیبایی زده شوند تا بهترین نتیجه را به دست آورند. بخیه‌های زده شده نیاز به مراقبت دقیق دارند تا زخم‌های جراحی به درستی بهبود یابند. برای مراقبت از بخیه‌ها، باید دستورالعمل‌های پزشک را رعایت کرد و از تمیز و خشک نگه داشتن محل جراحی، استفاده از مواد ضد عفونی و پمادهای ترمیمی به صورت منظم اطمینان حاصل شود. پس از مدتی، پزشک ممکن است بخیه‌ها را بردارد تا بهبود زخم‌ها تسریع شود و عوارض مرتبط با بخیه‌ها کاهش یابد.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *