بخیه لابیاپلاستی

بهبودی بخیه های لابیاپلاستی

آنچه می خوانید...

در مجموع، بهبودی بخیه های لابیاپلاستی، بعد از لابیاپلاستی نسبتا کوتاه است و نباید ناراحتی یا تورم زیادی داشته باشد. برای کمک به آمادگی بهتر برای ریکاوری لابیاپلاستی، در مقاله زیر، نکاتی را بیان کرده ‌ایم. مواردی هستند که می توانند به شما کمک کنند هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی برای مراقبت پس از لابیاپلاستی آماده شوید.

توجه داشته باشید که بخیه های لابیاپلاستی شما ممکن است قابل جذب یا غیر قابل جذب باشند. بسته به جزئیات جراحی و چندین عامل دیگر، بهترین جراح لابیاپلاستی ممکن است از بخیه های لابیاپلاستی قابل جذب یا غیرقابل جذب استفاده کند. بخیه های لابیاپلاستی قابل جذب به خودی خود جذب می شوند. یعنی نیازی به برداشتن آنها توسط جراح نخواهید داشت که می تواند ناراحتی کلی شما را کاهش دهد. بخیه های لابیاپلاستی غیر قابل جذب “دائمی” هستند. یعنی باید مدت کوتاهی پس از عمل شما برداشته شوند. به طور کلی، بخیه های لابیاپلاستی قابل جذب در حال حاضر بیشتر از بخیه های غیر قابل جذب هستند.

بخیه لابیاپلاستی

آیا بخیه های لابیاپلاستی جذب می شوند؟

برای لابیاپلاستی می توان از بخیه های قابل جذب (حل شونده) یا غیرقابل جذب (دائمی) استفاده کرد. قابل جذب یا حل شونده معمولاً برای جلوگیری از ناراحتی ناشی از برداشتن بخیه استفاده می شود. بعد از کشیدن بخیه ها می توانید از پماد و داروهای لابیاپلاستی کمک بگیرید تا اسکاری از آن باقی نماند.

مزایا و معایب بخیه های لابیاپلاستی دائمی در مقابل بخیه های قابل جذب چیست؟

بخیه های دائمی ممکن است واکنش کمتری داشته باشند. آنها در یک زمان مشخص برداشته می شوند، که ممکن است منجر به بهبود قابل پیش بینی تر زخم شود. عیب اصلی آن، ناراحتی مرتبط با برداشتن بخیه در یک منطقه حساس است. بخیه های قابل جذب بیشتر در حین لابیاپلاستی با لیزر استفاده می شوند، زیرا نیازی به برداشتن آن نیست. با این حال، اگر بخیه‌ ها زودتر از موعد از بین بروند، ممکن است منجر به تاخیر در بهبود زخم شود. مراقبت ملایم از زخم در طول بهبودی اولیه برای کاهش خطر عوارض ترمیم زخم مهم است.

چه مدت طول می کشد تا بخیه های لابیاپلاستی جذب شوند؟

زمان جذب بر اساس نوع بخیه مورد استفاده متفاوت است. آنها معمولاً در عرض حدود 10 روز پس از جراحی جذب می شوند.

بخیه های لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی بیشتر با بی حسی موضعی انجام می شود. زخم ها ممکن است به دو صورت بسته بخیه شوند: بخیه های پیوسته در مقابل بخیه های منقطع و مجزا. دکتر معمولاً بخیه های پیوسته را در این ناحیه انجام نمی دهد، زیرا خطر عوارض بهبودی بیشتر است. اگر گره بخیه زودتر از موعد باز شود، کل زخم ممکن است دچار بازشدگی شود.

چه علائم دیگری ممکن است مربوط به بخیه های لابیاپلاستی باشد؟

هنگامی که ناراحتی طی چند روز پس از عمل برطرف شد، بسیاری از بیماران با پیشرفت بهبودی، احساس خارش را گزارش می‌کنند. این احساس معمولاً زمانی که بخیه ها شروع به جذب می کنند تجربه می شود. توصیه می شود در بهترین زمان جراحی لابیاپلاستی اقدام کنید و بعد از آن تا زمانی که بخیه های لابیاپلاستی جذب شوند، از یک پد استفاده کنید که از محل جراحی محافظت می کند و ممکن است ناراحتی و اصطکاک را کاهش دهد.

چگونه از بخیه های لابیاپلاستی مراقبت کنیم؟

مراقبت از زخم به طور مفصل با بیمارانی که تحت عمل جراحی کوچک کردن لبیا قرار می گیرند، مورد بحث قرار خواهد گرفت. شستشوی ملایم محل جراحی با آب و صابون از روز بعد از جراحی توصیه می شود. سپس برش ها باید به آرامی با یک حرکت نوازش خشک شوند تا از آسیب بیشتر به بخیه های لابیاپلاستی جلوگیری شود و نیروهای برشی به حداقل برسد. استفاده از وازلین روی برش ها و سپس پانسمان توصیه می شود. تغییرات فعالیت نیز در طول بهبودی اولیه برای کاهش خطر عوارض بهبودی مهم است.

آیا بخیه هایی وجود دارد که برای لابیاپلاستی باید برداشته شوند؟

ما از بخیه های قابل جذب استفاده می کنیم که نیازی به برداشتن آنها نیست. مقداری بخیه در قسمت بیرونی لابیا مینور وجود دارد که معمولاً در عرض 3 هفته جذب می شود.

بخیه های لابیاپلاستی را چگونه تمیز می کنند؟

شما بلافاصله پس از جراحی دستورالعمل تمیز کردن دقیق را از جراح خود دریافت خواهید کرد. از آنجایی که تمیز نگه داشتن محل های برش بعد از لابیاپلاستی مهم است، زیرا نباید بخیه ها را خیلی محکم بکشید یا آن را دستکاری کنید زیرا در این زمان بسیار حساس و شکننده خواهد بود.

همیشه در درجه اول از دستورات جراح خود پیروی کنید. با این حال، به طور کلی، بدانید که باید محل های برش خود را با دقت تمیز کنید. این کار را به آرامی انجام دهید و به سادگی از یک صابون ملایم و آب جاری حمام استفاده کنید.

چه زمانی خارش بعد از لابیاپلاستی متوقف می شود؟

خارش یک شکایت رایج پس از لابیاپلاستی است. برای اکثر بیماران، خارش پس از هفته اول بهبودی کاهش می یابد.

چگونه می توانم روند ریکاوریپس از لابیاپلاستی را سریع تر بهبود بخشم؟

در بیشتر موارد، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید تا محل برش سریع تر بهبود یابد. شما فقط می توانید کارهایی انجام دهید که به ایجاد شرایط بهینه برای بهبودی با کیفیت کمک کند.

این به معنای خوردن یک رژیم غذایی مغذی، نوشیدن آب فراوان، استراحت زیاد و پرهیز از فعالیت ‌های ممنوعه از جمله ورزش و رابطه جنسی است. انجام همه این کارها به بهبود هر چه سریعتر شما کمک می کند. همچنین به ارائه بهترین نتیجه و بهترین تسکین از ناراحتی کمک خواهد کرد.

دکتر پوپک یحیوی

دکتر پوپک یحیوی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ مدارک تخصصی نازایی از موسسه رویان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *